Welcome
Siko
Kenzo
Puppies
Fun

 

SHOWS ....

DKCH Discos Zulu Dancer (Siko)

  

Resultater:

ÅRETS HAN NR. 5 I SAMOJED KLUBBEN DANMARK 2006

ÅRETS HAN NR. 6 I SAMOJED KLUBBEN DANMARK 2005

1 x BIS 3
1 x BIG 1
1 x BIG 2
1 x BIG 3


4 x BIR
3 x BIM
4 x CERT
3 x KLUBCERT
* Fuldcertet i Danmark & Sverige
3 x VDH CERT
2 x CACIB
2 x Res. CACIB
2 x CAC
1 x Res. CAC


 6 x BHK 1
6 x BHK 2
4 x BHK 3
3 x BHK 4
32 x CK
3 x BIR Unghund
1 x BIR Mellemklasse
11 x Bedste Åbenklasse han
4 x Bedste Championklasse han
1 x 2 Bedste Championklasse han
4 x 3 Bedste Championklasse han
 

Avlsklasse:

1 X BIR, Ærespræmie
1 x Best In Show

Titler:

Dansk Champion (DKCH)
Neumünster Jugendsieger 2004

 

SHOWS in 2007

16-06-2007   DKK Int. udstil. Ballerup

Champion klasse: 1 pr. 3 vinder,  CK,  4 Bedste Han

 

04-03-2007   Specialklub udstil. Skensved

Champion klasse: 1 pr. 1 vinder,  CK, KLUBCERT

 

                                                                                                             

SHOWS in 2006:

ÅRETS HAN NR. 5 I SAMOJED KLUBBEN DANMARK

MALE OF THE YEAR NO.5 IN THE DANISH SAMOYED CLUB

 

 

16-09-2006   DKK Int. Ballerup

Champion klasse: 1 pr. 2 vinder,  CK, 3 BEDSTE HAN

02-09-2006   VDH Nat. Cloppenburg, Tyskland

Champion klasse: 1 pr. 1 vinder,  CAC, CERT, BEDSTE HAN, BIR & BIG 3

Juli 2006 3 x Summershow DKK Brøndby

Champion klasse: 1 pr. 3 vinder CK

Champion klasse: 1 pr. 3 vinder CK

Champion klasse: 1 pr. 4 vinder CK

8-07-2006   SKK Int. Tvååker

Åben klasse: 1 pr. 1 vinder  CK 3 Bedste Han

9-07-2006   SKK Nat. Tvååker

Champion klasse: 1 pr. 2 vinder CK 5 Bedste Han

 

2-07-2006   DKK Bornholm

Champion klasse: 1 pr. 2 vinder CK

1-06-2006   Specialklub Bornholm

Champion klasse: 1 pr. 1 vinder, CK KLUBCERT 2 Bedste Han

 

27-05-2006   VDH Neumünster International

Åben klasse: 1 pr. 1 vinder, CACIB, CAC, CERT, 2 BEDSTE HAN (Kenzo Bedste han!!)

 

22-04-2006  Specialklub Udstilling i Årslev

Championklasse: 1 pr. 1 vinder CK KLUBCERT 2 Bedste Han

Avlsklasse: BIR Avlsklasse Hæderspræmie, Best In Show Avlsklasse

 

02-04-2006  VDH Berlin International

Åbenklasse: V1, 2 BHK, Res. CACIB,  VDH CERT & Res. CAC

 

19-03-2006  Specialklub udstilling i Stouby

Åbenklasse: 1. pr. 1. vinder CK Bedste Han, Cert BIM 

  NY DANSK CHAMPION!

 

18-03-2006  Malmö International

Åbenklasse: 1. pr. 2 vinder

 

19-02-2006  DKK Int. Odense

Åbenklasse: 1. pr. 2 vinder CK

 

                                                                                                             

SHOWS in 2005:

ÅRETS HAN NR. 6 I SAMOJED KLUBBEN DANMARK

MALE OF THE YEAR NO. 6 IN THE DANISH SAMOYED CLUB

 

21-11-2005  DKK Kreds skue i Brørup

Åbenklasse: 1 vinder, 1 BHK, BIR, BIG1 & BIS 3

 

15-10-2005  Specialklub Udstilling i Herlufmagle

Åbenklasse: 1 Præmie, 2 vinder

 

08-10-2005  Jubilæums Udstilling i Middelfart

Åbenklasse: 1 Præmie, 1 vinder, CK, 2 Bedste Han CERT

 

04-09-2005 Specialklub udstilling i Silkeborg

Åbenklasse: 1 Præmie, 1 vinder, CK, 2 Bedste Han CERT

 

20-08-2005    Samojedskue i Ølsemagle

Åbenklasse: 1 Præmie, 1 vinder, CK, 3 Bedste Han

 

14-08-2005    DKK International Udstilling i Odense

Åbenklasse: 1 Præmie, 2 vinder, CK

 

10-07-2005 SKK International Udstilling i Tvååker

Åbenklasse: 1 Præmie, 2 vinder, CK, 2 BEDSTE HANHUND I RACEN, RESERVE CACIB

 

09-07-2005 SKK National Udstilling i Tvååker

Åbenklasse: 1 Præmie, Bedste Åbenklasse Han, CK, BEDSTE HANHUND I RACEN, CERT & BIR

 

11-06-2005 DKK International Udstilling i Hillerød

Åbenklasse: 1 Præmie, Bedste Åbenklasse Han, CK

 

29-05-2005 SKK International udstilling i Stenungsund, Sverige

Åbenklasse: 1. præmie, CK, 3 Bedste Hanhund i racen.

 

16-04-2005 Specialklub udstilling i Årslev

Mellemklasse: 1. præmie, 1 vinder CK, BIR Mellemklasse, 4 Bedste Hanhund (Dommer Wilfried Peper, DE)

 

25-03-2005 DKK National udstilling i Næstved.

Mellemklasse: 1. præmie, Bedste Mellemklasse Han

 

06-03-2005 Specialklub udstilling i Karlslunde

Mellemklasse: 1. præmie, 2 vinder SL

 

14-02-2005 DKK International udstilling i Fredericia

Mellemklasse: 1. præmie, 1. vinder CK, 4 Bedste han Dommer: Karl E. Johansson, Sverige

 

                                                                                                             

Udstillinger i 2004

16-10-2004 Specialklub udstilling, Herlufmagle

Unghundeklasse: 1. præmie 2 vinder CK         Dommer René Sporre Willes, S

 

18-09-2004 Int. Dkk udstilling, Ballerup

Unghundeklasse: 2 præmie            Dommer Terry Thorn, GB

 

05-09-2004   Specialklub udstilling, Silkeborg

Unghundeklasse: 1.præmie, 1 vinder, CK. BIR Unghund (5 bedste han)Dommer: Hassi Assenmacher-Feyel, Tyskland

 

12-06-2004   International Rassehunde-Zuchtschau, Neumünster, Tyskland

Unghundeklasse: 1. præmie, 1, vinder. CK JUGEND BOB, NEUMÜNSTER JUGENDSIEGER 2004 og BIG 2  

Dommer: Volker Schön - BIG 2   Dommer: Walter Schicker

 

06-06-2004: DKK national Udstilling i Roskilde

Unghundeklasse: 1 præmie, 4 vinder, SL       Dommer Terje Lindstrøm (NO)

 

05-06-2004: DKK National Udstilling i Roskilde

Unghundeklasse: 1. præmie, 2 vinder, CK      Dommer Miklos Levente (HU)

 

31-05-2004: DKK Kreds 2 Skue v. Ravnsborghallen:

Unghundeklasse: 1. præmie, 1 vinder, CK BEDSTE HAN, B.I.M.            Dommer Mogens Slot Hansen

 

11-04-2004: DKK Specialklub udstilling i Ølby:

Unghundeklasse: 1. præmie, 1 vinder CK    BIR UNGHUND        Dommer Knut Helge Pedersen (Tomas Rohlin)

 

30-11-2003: Specialklub udstilling i Ølsemangle Lyng Samojed & Siberian Husky:

Hvalpeklasse: 1. præmie SL                 Dommer Judi T. Elford (Canada)

 

23-08-2003:Sensommerskue, Ølsemagle Lyng  Samojed & Siberian Husky:

Babyklasse: 1. præmie CK, BHK 3          Dommer Tomas Rohlin